Jak zafinancovat koupi nemovitosti
Koupě nemovitosti je jednou z důležitých situací, která nás v životě potká. Velmi často se stáva, že vysněnou nemovitost hledáme několik měsíců, než najdeme tu správnou. Věnujeme spoustu času a energie na vyhledání toho nejvhodnějšího co se v daném období ke koupi nabízí. A pak zjistíme, že nemáme dostatek zdrojů na zaplacení, nebo i víme, že budeme nějaké finance potřebovat, ale nedáme si moc práce s tím vybrat vhodné řešení, produkt.
Pojďme se tedy podívat na nejčastější varianty, jak si dopomoci k dostatku prostředků na koupi vysněné nemovitosti.
Nejjednodušší, nejzákladnější varianta je stará dobrá hotovost. Pokud mám na koupi nemovitosti dostatek peněz na účtu, mám možnost koupit nemovitost rychle. Celý proces je jednoduchý, na nic nečekám, podepisuji smlouvy, posílám peníze do úschovy a čekám na přepis na katastru. V některých případech mohu i na koupi ušetřit, vyjednám-li si lepší cenu díky krátké době kupního procesu. Ano, dnes to zcela tak neplatí, když je poptávka významně větší než nabídka. Hotovostí si ale zajistím, že budu prodávajícím zpravidla prioritizován.
Na druhou stranu, jen z pohledu čísel, je doopravdy dobré využívat hotovost? V době kdy dostanete hypotéku se sazbou kolem 2% a inflace jsou 3,5%? Ano i ne. Je lepší koupit nemovitost za hotovost než nechat peníze ležet ladem na účtu. Pokud, ale máte možnost peníze aspoň rozumně nechat zhodnotit, je lepší hotovost ke koupi nevyužít, resp. Ji minimalizovat. A že můžete přijít o výhodu rychlosti, viz. Výše? Nemusíte, věděli jste, že můžete nemovitost koupit a následně si požádat o hypotéku a nechat si zpětně proplatit kupní cenu z hypotéky? Zvažte i takový postup.
Druhou nejvyužívanější možností jak koupi nemovitosti zafinancovat je využít hypotečního úvěru. Dnes již klasický nástroj, denně využívaný tisíci klienty. Je to levný, když máte jednoduché zadání a dobré vstupní předpoklady, a relativně jednoduchý nástroj. Jen je potřeba se obrnit někdy trpělivostí, banka je jako úřad a byrokracie zde funguje často výborně. Někdy může být však komplikované si vybrat (pokud si chcete vybrat doopravdy to nejlepší pro Vaše potřeby). Není se čemu divit - na počet bank, které hypotéky poskytují, Vám prsty na rukou nestačí. Každá z bank má několik hypotečních produktů, takže se dostáváme do výběru z několika desítek možností jakou hypotéku zvolit. Takže se připravte strávit pár desítek hodin studováním podmínek a nabídek jednotlivých bankovních domů. Můžete také sáhnout po první variantě, která Vám přijde do ruky. Udělá to téměř polovina lidí a většina z nich, nepřekvapivě, nevhodně ... A nebo se svěřte do rukou specialisty, odborníka, někoho kdo o hypotečnímu trhu má povědomí a pomůže Vám vybrat doopravdy dobrou variantu.
Další z možností, velmi podobnou hypotečnímu financování je využití zdrojů pomocí úvěru ze stavebního spoření. Zde je situace lepší, minimálně v počtu financujících ústavů a tedy nabízených variant. Jedná se však velmi často o dražší cestu než je hypoteční úvěr. Můžete mi teď sice oponovat, že stavební spořitelny nabízejí lepší úrokovou sazbu než banky na hypotekách. Ano to je pravda, spočítejte si však skutečně všechny náklady co zaplatíte a uvidíte, že sazba je jen jeden dílek celé skládačky a je potřeba vybírat vhodnou variantu nejen dle úrokové sazby.
Poslední možností (jsou samozřejmě i další možnosti, ty už jsou však drahé a použitelné jen při velmi velmi specifických zadání a případech) je využití družstevního financování.
Nemáte možnost si vzít hypotéku, či úvěr ze stavebního spoření, protože například není Váš příjem ideální, nebo se špatně prokazuje? Nechcete, aby vlastnictví nemovitosti bylo s Vámi na první pohled spojované? Tlačí Vás banka do krátké splatnosti vzhledem k Vašemu vyššímu věku? Využijte družstevního financování. Dříve poměrně obvyklá forma pořízení nemovitosti, následně zatracovaná prochází v současnosti renesancí. Je to z výše uvedených možností ta nejnákladnější, nicméně v situacích, kdy není jiné možnosti, je stále za rozumných podmínek, které Vás nezruinují a umožní Vám nákup nové nemovitosti uskutečnit.
Autor: Miroslav Lebl